Strona głównaBiografia

Biografia

Darek M. Preisler

DARIUSZ MAREK PREISLER - Filozof, prozaik, felietonista i dziennikarz. Absolwent Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu, magister Filozofii. Ukończył także dwa kierunki na Akademii Wychowania Fizycznego i Wydziale Zarządzania Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu. Dziennikarską przygodę rozpoczął w roku 1990 roku. Współpracował m.in. z Głosem Wielkopolskim, Expresem Poznańskim, Echem Puszczykowa i Naszym Głosem Poznańskim. Pracował także w administracji publicznej i w działających na polskim rynku korporacjach medialnych.

W 2010 roku napisał książkę "Sztuka kaligrafii - prawie filozoficzne zmyślone opowieści", nominowaną w 2011 roku do Literackiej Nagrody Europy Środkowej ANGELUS, najważniejszej nagrody w dziedzinie twórczości prozatorskiej tłumaczonej na język polski. Książka doczekała się dwóch wydań i jest zbiorem opowiadań utrzymanych w nurcie realizmu magicznego, porusza fundamentalne problemy egzystencjalne traktujące o samotności, przemijaniu, śmierci i odrodzeniu.

W 2015 roku ukazała się kryminalna powieść (cyberthriller) - "ZAGADKA WIDZIADEŁ", która jest próbą satyrycznego spojrzenia na genezę kryzysu gospodarczego w 2008 roku. Tytułowe tajemnicze zjawy (Widziadła) przejmują tożsamość ludzi biznesu aby zapanować nad ich korporacjami, a dalej na całym światem. Tylko główny bohater (Feliks Martyniuk) posiada nadprzyrodzony dar rozpoznawania ich w tłumie. Odważnie staje do walki i wypowiada im wojnę…

Współautor edukacyjnej książki dla dzieci "Tenisowe przygody Radka i Kuby" (2012), uznanej przez Polski Związek Tenisowy (patronat) za pierwszą polską powieść tenisową. Książka także doczekała się dwóch wydań, została przetłumaczona na język angielski („The Tennis Adventures of Ron and Jack”) i ukazała się w formie audiobooka.

Po raz pierwszy Tenisowe przygody... zostały zaprezentowane na XVI OGÓLNOPOLSKIEJ KONFERENCJI TRENERÓW TENISA w Warszawie (2013), a następnie na XIX TENNIS COACHES CONFERENCE w Katowicach (2014).

W latach 2007, 2008 i 2010 nagrodzony przez Władze Samorządowe za pracę społeczną i popularyzatorską na rzecz tenisa wśród dzieci. Vice-prezes Puszczykowskiego Towarzystwa Sportowego (2006-2014), Manager Sportu i licencjonowany Trener Tenisa. Popularyzator i Ekspert programu Tenis 10.

W latach 1985-1990 założyciel i gitarzysta rockowego zespołu „Proces”. Kompozytor i autor kilkudziesięciu tekstów piosenek. Po rozpadzie zespołu kontynuował artystyczną karierę jako gitarzysta i Bard wykonując własne piosenki na scenach klubów studenckich Poznania („Od Nowa”, „Nurt”, „Akumulatory” i „Eskulap”).

Dariusz Marek Preisler naprawdę nazywa się Marek Dariusz Preisler i wszystkie swoje dotychczasowe dzieła wydał pod drugim imieniem.

Od Marca 2020 roku jest Członkiem Związku Literatów Polskich Oddział Wielkopolski.

http://www.zlpwlkp.pl/?p=7478